Serwer SIP 3CX

3CX jest serwerem SIP współpracującym z popularnymi telefonami IP oraz bramami VoIP, dając możliwość uruchomienia kompletnego rozwiązania IP-PBX w przeciągu pół godziny. Serwer SIP od 3CX jest prosty do pobrania i zainstalowania na najpopularniejszym systemie operacyjnym. Konfiguracja odbywa się za pomocą prostego w obsłudze interfejsu web. 3CX przeszedł rygorystyczne testy i otrzymał certyfikację Windows 2012.

Pobierz darmową wersję serwera SIP 3CX

Darmowa edycja 3CX jest już dostępna. Wspiera ona nieograniczoną liczbę numerów wewnętrznych, podczas gdy pozostałe 3 wersje posiadają wsparcie techniczne oraz dodatkowe funkcjonalności takie jak integracja z usługami Exchange z pakietu Office 365, fax, kolejki połączeń, przechwytywanie i parkowanie połączeń, i wiele innych. Wszystko to za pośrednictwem przyjaznego panelu zarządzania. Pobierz swój serwer SIP już dziś.

Najważniejsze funkcjonalności serwera 3CX

  • Wsparcie dla SIP 2.0
  • Wsparcie dla tradycyjnych łącz PSTN za pomocą bram medialnych takich jak Patton i Audiocodes
  • Wsparcie dla dostawców VoIP oraz usług SIP Trunk
  • Wsparcie dla najpopularniejszych kodeków, w tym: G711, GSM, IspeeX oraz iLBC
  • Dostępne jako darmowa wersja wspierająca nielimitowaną ilość numerów wewnętrznych

Protokół SIP

Session Initiation Protocol (SIP) jest protokołem służącym do zestawiania sesji komunikacyjnych w czasie rzeczywistym z jednym lub wieloma uczestnikami. Jest to standard najczęściej wykorzystywany do komunikacji głosowej, niemniej jednak wspiera także wideo, jak również wiele aplikacji. SIP został zaprojektowany niezależnie od warstwy transportowej. Oznacza to że może działać zarówno poprzez UDP, TCP jak i STCP. Cała komunikacja głosowa lub wideo odbywa się z wykorzystaniem innego protokołu, najczęściej RTP.

Istnieje wiele zaleceń RFC dotyczących SIP, jednak najważniejszym jest RFC 3261.

SIP jest protokołem bazującym na otwartym tekście. Wygląda i działa bardzo podobnie jak protokół HTTP. Pomysłodawcy i twórcy SIP (Henning Schulzrinne & Mark Handley) chcieli stworzyć protokół, który swoje korzenie będzie miał w świecie IP, a nie w świecie telekomunikacyjnym. SIP odniósł ogromny sukces i stał się główną siłą napędową rozwoju VoIP i telefonii internetowej w ostatnich latach. Wszyscy główny producenci przyjęli standard i dziś oprogramowanie SIP, telefony SIP oraz dostawcy SIP są wszechobecni.

Serwery SIP są odpowiedzialne za zestawianie połączeń pomiędzy urządzeniami końcowymi. Serwery SIP zazwyczaj łączą w sobie kilka funkcjonalności takich jak SIP Proxy i SIP registrar. 3CX pełni rolę zarówno SIP proxy jak i SIP registrar, a także pracuje jako serwer media server celem dostarczania usług głosowych w czasie rzeczywistym.